Karayolu Uygunluk Belgesi

Karayolu Uygunluk Belgesi

HANGİ ARAÇLAR KARAYOLU UYGUNLUK BELGESİ ALABİLİR?


Kamu Kurum/Kuruluşları Tarafından Satışı (Devri) Gerçekleştirilen Araçlar (TSK, EGM, TASİŞ, MKE vb ) için Karayolu Uygunluk Belgesi düzenlenir.

Karayolu trafik yönetmeliğinde geçen bahsi ile ; Yurt dışından getirilen ve ülkemizdeki araç imal ve tadilat yönetmeliği hükümlerine uygun imal, tadil ve monte edilen araçlara Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca ve bu Bakanlığın yetki vereceği kamu veya özel kuruluşlar tarafından "Karayolu Uygunluk Belgesi" verilir. Bu ifadede bahsi geçen yetkilendirilmiş kuruluş TSE olup başvurularınızı TSE Aitm Yetkili Teknik Sorumlusu sıfatıyla bizler yapabiliyoruz.

Aynı maddede; Askeri araçlarla, raylı sistemle çalışan ve iş makinesi türünden araçların, karayolu uygunluk belgeleri ilgili kuruluşlarla düzenlenir. Bahsi geçmektedir. Bu tip araçlar ait oldukları kurumlar tarafından belgelendirilip tescile getirilebilir.

Karayolu trafik yönetmeliği toplam ağırlık sınırları ve boyutları üzerinde kapasiteye sahip olan araçlar için karayolu uygunluk belgesi verilemez ve bu gibi araçlar tescil edilemez.

Özellikle tarım işlerinde kullanılmak için imal edilmiş araçlar ile yol bakım araçları, kurtarıcı araçlar ve itfaiye araçlarında azami genişlik 3,05 m olabilir. Bu araçların 2.55 metreden fazla genişlikte olanlarına karayolu uygunluk belgesi verilemez ve trafik tescil kuruluşlarında tescil işlemine tabi tutulamaz. Bu araçların tescilleri ilgili kuruluşlarca yapılır.

Karayolu uygunluk belgesi bulunmayan aracların ise tescilleri yapılamaz.

KARAYOLU UYGUNLUK BELGESİ'Nİ NASIL ALABİLİRİM?


Gümrük ihalelerinden alinan araçlar veya devlet kurumlarındaki ekonomik ömürleri dolduğundan satışı gerçekleşen araçlar ilgili kurumdan araca ait olarak düzenlenmiş Şehadetname belgesi ile Karayolu Uygunluk Belgesi için bakanlıkça yetkilendirilmiş kurun olan TSE'ye başvuruda bulunabilir.

TSE'ye başvuru işlemlerini AİTM Yetkili Teknik Sorumlu imzası ile hazırlanmış bir dosya ile başlatabilirsiniz.

Karayolu uygunluk belgesi başvusunda bulunmanız gerekiyorsa hemen bizi arayın, vakit kaybetmeden başvurunuzu yapalım, onaylanmış uygunluk belgenizi teslim edelim.

HER İLDEN BİZİ ARAYABİLİRSİNİZ


Her ilden Karayolu Uygunluk Belgesi başvurunuzu yapabilmemiz için bize ulaşmanız yeterli.